Drugie życie pana Roosa

Fanów szwedzkich kryminałów, których akcja toczy się powoli, bez rozlewu krwi, natomiast pełna jest intelektualnych smaczków, nie trzeba chyba przekonywać do twórczości Håkana Nessera, jednego z najpopularniejszych na świecie pochodzących ze Szwecji autorów kryminałów.

„Drugie życie pana Roosa” to powieść trzymająca poziom, do którego Nesser zdążył nas przyzwyczaić. Tym razem na pierwszy plan wysuwa się postać 59-letniego ekonomisty, Ante Valdemara Roosa, umieszczonego zresztą w tytule, a także 20-letniej Anny Gambowskiej, nie zabraknie oczywiście miejsca dla inspektora Barbarottiego.

Treść książki „Drugie życie pana Roosa”

Okładka książki "Drugie życie pana Roosa"

Okładka książki „Drugie życie pana Roosa”

„Drugie życie pana Roosa” to kryminał, w którym na pierwszy plan wysuwają się wątki obyczajowe. Nie traci na tym jednak w żaden sposób kryminalna zagadka. Nesser ukazuje ludzką samotność, ale równocześnie tworzy satyrę na konsumpcyjne, pełne pozorów i konwenansów społeczeństwo.

Tytułowy bohater, pan Roos, wiedzie życie, które z pozoru szczęśliwe, tak naprawdę nie daje mu satysfakcji. Kiedy udaje mu się wygrać na loterii sporą sumę pieniędzy, zamiast podzielić się tą wiadomością z najbliższymi, kupuje domek na odludziu, do którego zaczyna jeździć zamiast do pracy. Równocześnie poznajemy losy Anny, zbuntowanej nastolatki, która po burzliwych perypetiach ucieka z ośrodka poprawczego i trafia właśnie do nowego domku pana Roosa. Jakie konsekwencje wynikną ze spotkania tej dwójki? Odpowiedź na kartach książki.

Inspektor Barbarotti pojawia się dopiero w drugiej części książki, kiedy to zwłaszcza się do niego żona pana Roosa, zaniepokojona jego dłuższą nieobecnością. Policja zaczyna zajmować się drugim życiem bohatera, na jaw zaczynają wychodzić coraz bardziej zdumiewające fakty…

Jeżeli chcecie dowiedzieć się, jaki finał będą miały perypetie pana Roosa, a także, jakie konsekwencje przyniesie śledztwo – zachęcamy serdecznie do lektury!

Dodatkowe informacje na temat książki „Drugie życie pana Roosa”

  • Autorzy: Håkan Nesser
  • Wydawnictwo: Czarna Owca
  • Ilość stron: 428
  • Rok wydania: 2011
  • ISBN: 978-837-554-352-0

1

 

Tags:

Post a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top